Hrad: 052/43 220 30 | Skanzen: 052/43 239 82 | Múzeum: 052/43 224 22

Zámocká 22, 064 01 Stará Ľubovňa

Vzácna kolekcia na výstave "La femme fatale hradu Ľubovňa"

1. IZBA: ČAS BEZ STAROSTÍ

Izba predstavala detskú izbu s kolískou a hračkami, na stenách boli rozvešané obrázky malých detí a vystavené detské oblečenie, pamiatka z 1. svätého prijímania Izabely, fotografie detí či detský nábytok. Izba rozprávala o dvoch dcérach Zamoyských, Kristíne a Terézii. Celá bola ladená do medzivojnového obdobia 20. storočia.

2. IZBA: Z DIEVČAŤA ŽENA

Izba predstavovala ženy – dcéry kniežat  Lubomirských. Išlo o ženy, pripravujúce sa na návštevu a na zaujatie pozície MANŽELKY. Roztopašné dievčatá, hľadajúce manžela. Izba bolo zariadená barokovým nábytkom s veľkým barokovým zrkadlom, v jednom rohu paraván s ukážkou dobového odievania a šperkov.

3. IZBA: ŽENA ZÁKLAD RODINY

Izba predstavovala ženy z rodu Raisz na čele s Apolóniou Theöke Csépanfalvi a jej dvoma dcérami, ako aj „najkrajšiu“ ženu Uhorska Máriu Ujházy. Izba bola vkusne zariadená klasicistickým nábytkom, prezentovala umiernené postavenie ženy po sobáši a prezentovala jej rolu MANŽELKY a MATKY ako boli ženy z rodu Raisz.

4.IZBA: … TERAZ I V HODINU SMRTI NAŠEJ, AMEN

Izba predstavovala tri ženy z rodu Zamoyských: Karolínu de Bourbon a jej dcéry Teresy Jezierskej, Rozálie Brzozowskej a Márie – Jozefy. Izba predstavovala starobu a smrť. Bola pochmúrna, smutná a poukazovala na smutný osud, ktorý ich všetkých postihol počas 2. svetovej vojny a po nej.

Na výstave bolo vystavených veľa hodnotných zbierkových predmetov zo zbierok Ľubovnianskeho múzea. Dovoľte, aby sme Vám niekoľko z nich bližšie predstavili.

Pamiatka z 1. sv. prijímania Izabely de Bourbon

Obraz - litografia vydaná ako pamiatka z 1. sv. prijímania princeznej Izabely de Bourbon

Prírastkové a evidenčné číslo: 2016/0036; H 16 667

Datovanie a miesto: Madrid, 13. júna 1912.
Pamätný list je signovaný podpisom vtedy 8- ročnou Izabelou. Predlohou pre túto dekoráciu bolo dielo talianskeho maliara Niccola Barabina “Madona s olivovou ratolesťou”, 1887. Obrázok je lemovaný rámom s rastlinným motívom a so symbolmi rodu Bourbon (kráľovská koruna, žezlo, bourbonovské ľalie). Vlastný text začína inciálkou iluminovanou červenou a zlatou farbou s rovnakým florálnym motívom ako lemovanie obrázku. V iniciálke zobrazený vpravo kráčajúci lev s korunou a náznak hradnej veže. Text je zapísaný gotickou minuskulou s unciálnymi majuskulnými písmenami pri slovách Primera a Comunión, ktoré sú zlaté.

Štúdia koňa

Maľovaný obraz s názvom "Štúdi a koňa"

Prírastkové a evidenčné číslo: 1994/0079; UH 12 923

Maľba bola vytvorená v roku 1862. Pravdepodobne ide o štúdiu zvieraťa (koňa). Takýmto spôsobom sa maliari zdokonaľovali vo svojej práci. Úspešné štúdie neskôr používali pri reálnych zákazkách na portrétoch, či pri iných dielach. Maliar znázornil v popredí bieleho koňa na krajinnom pozadí. V pozadí vidieť ďalšie dva kone pasúce sa na tráve. V spodnej časti obrazu je umiestnená signatúra autora. Ide o neznámeho autora s iniciálami KM.

Panna Mária Assumpta

Prírastkové a evidenčné číslo: 1978/0649; UH 6119

Maľba je datovaná do 19. storočia, vytvorená neznámym autorom pre cirkevnú procesiovú zástavu. Na maľbe je zobrazená Madona s malým Ježišom. Madona stojí na polmesiaci, ktorý je iluzívne vytvorený z oblakov. Na hlave má zlatú korunu. Spolu to symbolizuje Pannu Máriu nanebovzatú a korunovanú ako kráľovnú nebies. Ježiša drží v náručí otočeného smerom k divákovi. Ježiš má obe ruky rozprestreté na znak požehnania.

Kniha Pasione Jiesu Christi

Fotografia knihy Pasione Jiesu Christi

Prírastkové a evidenčné číslo: 1996/0244; H 13 551

Kniha Della Passione di Giesu Christo nostro signore (Z utrpenia nášho Pána Ježiša Krista). Autorom knihy bol Giovanni Fero a preložil ju Silvano Razzi, z kamaldulského rádu v Monaku. Kniha bola vytlačená vo Florencii v roku 1573. Ide o opis utrpenia Ježiša Krista podľa štyroch evanjelistov. Väzba je tuhá. Obal je tvorený kožou – pergamenom. Chrbtová časť je päťkrát plasticky členená. V druhej časti z hora sa nachádza názov knihy a autor. V druhej časti zdola rok vydania. Aj táto kniha bola súčasťou knižnice rodiny Zamoyských a prevedená do múzea z Vedeckej knižnice v Prešove. V knihe sa nachádza dedikácia pre Karolínu Zamoyskú de Borbón s podpisom od kňaza Giovanni Angelico Drewaczynsky. Preklad dedikácie: Pre jej kráľovskú výsosť Pani Corolinu Borbone kontesu Zamoyskú na znak úcty daruje otec Angelico Drewaczyński.

Szilárd Raisz s manželkou Máriou Ujházy

Dobová fotografia Márie Ujházy a Silárda Raisza

Prírastkové a evidenčné číslo: 2012/0212; UH 15 818

Dobová fotografia (fotomaľba) Szilárda Raisza a jeho manželky Márie Ujházy z roku 1865. Szilárd Raisz bol synom Juraja Félixa Raisza, prvého majiteľa hradu z rodu Raisz. Fotografia sa nachádzala v súkromnej zbierke potomkov rodiny Raisz. Múzeu bola darovaná roku 2012 spolu s ďalšími vzácnymi predmetmi.

Kniha: Duchovné cvičenia

Fotografie knihy s názvom Duchovné cvičenia.

Prírastkové a evidenčné číslo: 2007/0052 H 14 692

Kniha z roku 1902 bola darovaná pani Malczyk od dcér bývalého majiteľa hradu Ľubovňa Andreja Zamoyskeho. Na prvej strane je tušom písané venovanie od dvoch sestier: Pre milovanú Pani Malczyk s najlepšími prianiami v deň jej mením Tereza zo Zamoyských Juraja Jezierská, Róža zo Zamoyských Brzozowska. Kniha Päťminutové rozjímania bola darovaná blízkej priateľke sestier Zamoyskich. Kniha bola darovaná 18. Novembra 1946, kedy už obe sestry boli usadené vo Vyšných Ružbachoch. Nevediac, že je to ich posledný domov. Kniha patrila do knižnice Andreja Zamoyského, čo potvrdzuje aj jeho poidpis na titulnom liste.

Kniha: Jurisprudentia practica I. - III.

Prírastkové a evidenčné číslo: 1996/0213; H 13 520

Kniha Jurisprudentia practica seu sommentarius novus in jus Hungaricus. Tres libros I.- III. (Praktická znalosť práva I.-III.) pochádza zo súkromnej knižnice Juraja Félixa Raisza. Kniha je 1. vydaním z roku 1778. Je rozdelená do troch hlavných kníh: 1. kniha: Všeobecné právo, 2. kniha: Vecné právo, 3. kniha: Súdne procesy. Na titulnom liste je umiestnená pečiatka ZAMEK LUBOWLA spolu s vlastnoručným podpisom Juraja Félixa Raisza: Georgii Raisz.

Fotografia: Kaštieľ Vyšné Ružbachy

Fotografia Kaštieľ Vyšné Ružbachy

Prírastkové a evidenčné číslo: 2016/0025; H 16 666d

Fotografia zobrazuje súkromný kaštieľ rodiny Zamoyskych nachádzajúci sa v obci Vyšné Ružbachy. Dnes je tento kaštieľ prestavaný a slúži ako obecný úrad. Pred vstupom do múzea je zaparkované auto, pred ktorým stojí grófka Izabela de Bourbon Zamoyska. Fotografia bola darovaná pani Carmen de Bourbon Siciles, ktorá bola vnučkou Karolíny a Andreja Zamoyských. Carmen bola dcérou Karolíny Zámoyskej ml. (sestry Jána Zamoyského) a princa Reiniera De Bourbon Siciles.

Dôležitý oznam!

Dňa 29. júna 2023 je hrad Ľubovňa z technických príčin zatvorený!
Skanzen pod hradom je otvorený od 9.00 – 19.00 h, posledný vstup o 18.00 h. Ďakujeme za pochopenie.